HACAMAT TARİHÇESİ

HACAMAT TARİHÇESİ

Hacamat tedavisinin ilk olarak nerede ve ne zaman başladığına dair kesin bir bilgi yoktur.

Eski yazılı kaynaklara göre HACAMAT 5000 yıllık bir geçmişe sahiptir.

Dünyanın en eski tıp kitabı olarak bilinen Eybers papyrus da hacamattan bahseder.

Eybers papyrus adlı kitapta m,ö 3000 yıllarında mısırlıların hacamatı tedavi yöntemi olarak kullandığını yazar.

M,Ö 400 Yıllarında yaşamış olan modern tıbbın kurucusu olarak bilinen hipokrat ta  hacamatı iç hastalıkların tedavisinde ve genel hastalıklarda kullanmıştır.

1860 ın son zamanlarında birçok hastalık için avrupalı ve amerikalı doktorlar, cerrahlar kupa terapisini uygulamak için işe alınıyorlar 18. ve 19. yüzyıllarda ingiliz halkı ilkbahar ve sonbahar aylarında hastanelerde kupa terapisi yaptırmak için gidiyorlardı.

 Ancak uygulama 20. yüzyılın başlarında artık kademeli olarak ortadan kayboldu ve nadir olarak görülür oldu. Bugün kupa terapisi doktorlar tarafından bilinmiyor olsada bir çok insan, hastalıkların tedavisi için kupa terapisi, masaj veya akapunktur gibi gittikçe popüler hale gelen alternatif tedaviler arıyorlar.

İngilterede  her üç kişiden biri amerikada ise toplumun 35 inden fazlası bu tip alternatif tedavilerini tercih ediyorlar Almanyada 1987 ve 1992 yılları arasında  kronik hastalıkların tedavisinde kupa terapisini denediler.

ABD deki tıp fakültelerinde yüzde 60 ında tamamlayıcı tıbbın bir parçası olarak kupa terapisi eğitimi verilmeye başlandı. Kan alarak yapılan kupa terapisi, modern tıbbın dünyada en saygın 2 merkezi olan harvard tıp fakültesinde ve john hopkins tıp merkezinde uygulanmaktadır.

Arapçada kupa terapisi El hicame olarak adlandırılır. El hicame kelimesi emmek çekmek ve hacmin/ vücudun doğal haline döndürülmesi anlamında kullanılır.

 

 

Şu an başta Amerika olmak üzere İngiltere Çin gibi ülkelerde hacamat tedavisi uygulanmaktadır..

Yine İslam kültürünün yaygın olduğu ülkelerdede bu tedavi uygulanmaktadır..

Hz Peygamberimizde bizzat kendisi hacamat olmuş ve ümmetinede şiddetle tavsiye etmiştir..

Ülkemizdede son bir kaç yıldır yaygınlaşan hacamatın tercih edilmesindeki en büyük etken hiç bir yan etkisinin olmayışıdır.

Hacamatı profesyonelce ve hijyen kurallarına dikkat edilerek yapıldığı takdirde ALLAHIN İzniyle her hastalığa şifa olmuştur....